Një sukses i vërtetë, nga viktima e sakrifikuar në skuadër heroike, Cremonese rrëmben një kualifikim të pabesueshëm për në çerekfinale të Kupës së Italisë duke mposhtur Napolin pas penalltive 7-6 (koha e rregullt 2-2).

Debutimi i Ballardinit në stolin gri-kuqe është triumfal. Napoli menaxhon ndeshjen por Cremonese thumbon dhe kalon në avantazh me Pickel 18’. Skuadra e Spallettit shtyn dhe në 3 minuta mes 33′ dhe 36′ përmbys rezultatin falë golave ​​të Juan Jesus dhe Simeone. Në pjesën e dytë Napoli tentoi t’ia dilte, por Cremonese nuk u dorëzua dhe në 87’ barazoi me një goditje me kokë të Afena Gyan.

Në kohën shtesë Sernicola 100’ u përjashtua me karton të verdhë për të dyfishtë, skuadra e Ballardinit rezistoi dhe detyroi Napolin të shkojë në penallti. Kremoneze në 11 metra tregohet perfekt, Lobotka gabon për Napolin. Vendasit e eliminuar, Cremonese kalon dhe do të përballet me Romën në çerekfinale.