Mjaftoi një blic i Dybala për t’i lejuar Romës të kualifikohej në çerekfinale të Kupës së Italisë.  Skuadra e Mourinhos mundi Genoan 1-0 në fund të një ndeshjeje në të cilën Giallorossi ndërtuan shumë gola.  Më e pastra, në pjesën e parë, në këmbët e Pellegrinit që goditi shtyllën.  Në pjesën e dytë, hyrja e Dybala dha golin e kualifikimit me një aksion të mirë individual në minutën e 64-t.

Fiorentina do të përballet me Torino në çerekfinale të Kupës së Italisë.  Skuadra toskane mundi Sampdorian 1-0 në Franchi falë golit të Barak 25’ në pjesën e parë dhe për këtë arsye u kualifikua në raundin tjetër.  Asgjë për të bërë për blucerchiatët e eliminuar nga gara, të cilët tani do të duhet të zhyten sërish në kampionat për të kërkuar shpëtimin.