Gama e re e iPhone 12 është këtu, kjo është gjithçka që duhet të dini.

Apple iPhone 12 është prezantuar dhe vjen duke paketuar një pamje krejt të re, karikim pa tel dhe disa karakteristika të reja të fuqishme.

Ne prisnim që Apple iPhone të prezantohej në shtator, por që ngjarja e Apple erdhi dhe u largua, me iPad dhe Apple Watches të rinj, por pa asnjë shenjë të një iPhone të ri.

Tim Cook u ngjit në skenë këtë javë, megjithatë, për të treguar iPhone-in e ri dhe është zbuluar se iPhone 12 do të jetë i pari që do të vijë me 5G.

Këtu janë 5 gjërat që duhet të dini për iPhone 12:

1. iPhone 12 i ri duket si iPhone 4

E mbani mend iPhone 4? Epo, le të shkundim kujtesën tuaj. iPhone 4 ka një anësore të bukur alimini, por gjithashtu kishte një problem me antenën e tij.

Epo, iPhone 12 po kthehet përsëri te ai dizajn, shpresojmë se nuk ka ndonjë problem me antenën.

2. Në të vërtetë ekzistojnë katër iPhone 12 të rinj

Është e drejtë: iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max dhe ‘i çuditshmi’ iPhone 12 Mini.

iPhone 12 vjen me një ekran me madhësi 6.1 inç, iPhone 12 Pro ka një ekran 6.4 inç, iPhone Pro Max ka një ekran 6.7 inç.

iPhone 12 Mini është në të vërtetë më i vogël se iPhone SE, por ka një madhësi ekrani që është më e madhe, 5.4 inç.

3. iPhone 12 Pro 12 dhe iPhone 12 Pro Max 12 telefona të kamerës

iPhone 12 ka një konfigurim të kamerës dyfishe – të dyja janë 12MP dhe janë të gjera dhe ultra të gjera në pjesën e pasme. iPhone 12 ka kamerën e parë për të xhiruar video HDR me Dolby Vision dhe aktualisht është pajisja e vetme në botë që mundëson një përvojë të Dolby Vision, sipas Apple.

iPhone Pro 12 dhe iPhone Pro Max 12 vijnë me tre kamera – përsëri ato janë të gjitha 12 MP, por ata kanë një lente telefoto shtesë.

iPhone 12 Pro, sipas Apple, përmban “kamerën e re me lente shtatë elementësh me hapje 1,6, më e shpejta ndonjëherë në një iPhone”. Kamera Ultra Wide përmirëson performancën në dritë të ulët me 27 për qind, me një fushë shikimi 120 gradë. Një aparat fotografik telefoto me gjatësi 52 mm, është i shkëlqyeshëm për inkuadrimin e portreteve, dhe kjo e sjell diapazonin e zmadhimit optik në 4x.

iPhone 12 Pro Max ka një kamerë të re me hapje aperture 1.6 e cila mburret me një sensor 47 për qind më të madh me 1.7 piksel për një përmirësim masiv prej 87 për qind në kushtet e dritës së ulët. Ai gjithashtu përfshin kamerën Ultra Wide dhe një kamerë telefoto me gjatësi 65 mm. Kombinuar, ky sistem ofron diapazon të zmadhimit optik 5x.

Të dy këtyre aparateve u është dhënë një format i ri fotografie i quajtur Apple ProRaw. Sipas Apple kjo shton Deep Fusion me fleksibilitetin e një formati të papërpunuar.

4. iPhone 12 ka specifika të shumta brenda tij

Këto janë specifikat kryesore të iPhone 12

Ekran Super Retina XDR me një rezolucion 2532×1170, mbështetje Dolby Vision dhe HDR10
Ka një dizajn me tehe të sheshta. Ky dizajn është 11% më i hollë, 15% më i vogël dhe 16% më i lehtë se iPhone 11
Ka një çip A14 Bionic, lidhje 5G, lidhje të sistemit të karikimit pa tel MagSafe

Këto janë specifikimet për iPhone 12 Mini

Një ekran 5.4 inç dhe dizajn me tehe të sheshtë
Mbështetje 5G dhe çip A14 Bionic
Sistemi i kamerës së pasme me lente të dyfishta

Këto janë specifikimet për iPhone 12 Pro dhe 12 Pro Max

Ekrani Super Retina XDR ka një racion kontrasti 2,000,000: 1, 2,778 x 1,284 pixel
Procesori Aion Bionic
Kamera me lente trefishe 12MP me karakteristika të përparuara të fotografisë, duke përfshirë një kamerë Ultra të gjerë 12MP dhe një kamerë telefoto 52 mm.
Regjistron video në Dolby Vision HDR në 4K me 60 fps, me pamje paraprake të drejtpërdrejtë të përmbajtjes HDR.
Skanuesi LiDAR lejon përmirësimin e aplikacioneve AR
Rezistencë ndaj ujit dhe pluhurit ndaj IP68
Mbështet karikimin pa tel MagSafe
Në dispozicion në ngjyra blu, grafit, ar dhe argjend

iPhone 12 do të kushtojë nga 799 dollarë, iPhone 12 Pro 999 dollarë, (128GB, 256GB, 512GB).

iPhone 12 Mini do të kushtojë nga 699 dollarë, iPhone 12 Pro Max nga 1099 dollarë (128 GB, 256 GB, 512 GB).