The Bild raporton interesin e Arsenalit dhe Chelseas për Ridle Baku (1998), mbrojtësi i krahut të djathtë në pronësi të Wolfsburg.

Vlerësimi i bërë nga klubi gjerman është rreth 13 milionë euro, ndërkohë që nuk ka asnjë klauzolë për zgjidhjen eventuale të kontratës.

Futbollisti ka lindur në Mainz, Gjermani dhe luan me përfaqësuesen e Gjermanisë me të cilën ka 4 paraqitje dhe 1 gol.

Ai gjithashtu ka edhe pasaportën e Kongos prej origjines se tij.