Sipas raportimeve nga mediat spanjolle Barcelona nuk do ta shesë Lionel Messin për më pak se një tarifë rekord prej 199 milion stërlinash (223 milionë euro).

33-vjeçari habiti gjigantët e LaLigës, ndërsa ai dorëzoi një kërkesë transferimi për t’u larguar falas.

Messi kërkoi që Barcelona të ushtrojë një klauzolë në kontratën e tij që do ta lejonte atë të largohej për asgjë.

Por klubi është i bindur që klauzola ka skaduar dhe duan tarifën më të madhe në historinë e futbollit për të.

Sipas transmetuesit katalunas RAC, Barcelona kërkon të paktën 199 milion stërlinash për fituesin e gjashtë herë të Topit të Artë dhe për momentin vetëm Manchester City është i interesuar për të kryer transferimin

Tarifa e tij është vendosur të kalojë Paris Saint-Germain prej 198 milion stërlina e paguar për të nënshkruar me Neymar në 2017.