Humbja katastrofike dhe e bujshme me Bayern Munich bën thirrje për një revolucion në Barcelonë. Dhe revolucioni do të ketë. Duke u nisur nga pankina, ku e ardhmja e Quique Setién duket tashmë e shënuar dhe kërkimi për zëvendësuesin e tij tashmë ka filluar.
Me një risi: kandidimi i fortë i Ronald Koeman. Nëse në orët e para pas katastrofës në Lisbonë, emrat e Xavit dhe Mauricio Pochettinos ishin në qendër të vëmendjes, sipas Mundo Deportivo, pista që çon në trajnerin e kombëtares së Hollandës po fiton vrull, i cili nga ana e tij nuk e ka fshehur kurrë dëshirën për të udhëhequr blaugranat. Kontrata deri në Kampionatin Evropian 2021 i ndërlikon planet, por profili i tij konsiderohet më i përshtatshëm sesa ai i Xavi dhe Pochettino dhe për këtë Rambo po ngjit preferencat e ambienteve të Barçës.

Jo vetëm trajneri, Barcelona po përgatitet për ndryshime epokale edhe në postet drejtuese (Grau, Abidal dhe Planes drejt lamtumirës) dhe veçanërisht në ekip.

Bartomeu është gati të bëjë një spastrim të pastër midis senatorëve. Piqué, Suarez, Vidal, Rakitic, Busquets dhe Jordi Alba: të gjithë janë në rrezik duke filluar që nga vera për të rinovuar skuadrën dhe për të mbyllur përfundimisht ciklin.

Gjithashtu janë edhe ata që nuk e kanë bindur që nga ardhja e tyre: Umtiti dhe Dembelé dhe Griezmann i shtrenjtë, për të cilët Blaugrana janë duke pritur për oferta.

Dhe më pas janë të paprekshmit ’, ata lojtarë të cilëve, shkruan Mundo Deportivo, Barça dëshiron t’i besojë rindërtimit: Ter Stegen në portë, Lenglet në mbrojtje, De Jong në mesfushë, të rinjtë Riqui Puig dhe Ansu Fati, këta janë shtyllat e kursit të ri.

Lionel Messi gjithashtu do të ishte i paprekshëm për katalanasit, por kapiteni meriton një diskutim më vete, pasi nuk po arrihet marrëveshja për rinovimin e kontratës (skadon në 2021).