Siç duket se kurba e prekshmërisë nga koronavirusi po ulet në Shqipëri.Ministria e Shëndetësisë konfirmon se gjatë 24 orëvë të fundit janë konstatuar 9 raste të reja duke e çuar numrin total të të prekurve nga koronavirusi në 409.

6 raste të reja janë në Tiranë dhe 3 në Elbasan, ndërsa qytetet e tjera nuk kanë numëruar raste të reja.

Zonat më të prekura deri më tani janë Tirana, Shkodra, Fieri dhe Durrësi.

Deri më tani numërohen 22 të vdekur nga koronavirusi, ndërsa vijon rritja e numrit të të shëruarëve.

Raste të reja gjatë 24 orëve të fundit:

 • -6 raste Tiranë
 • -3 raste Elbasan

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive, është si vijon:

 • – Tiranë 196 raste
 • – Durrës 38 raste
 • – Lushnje 5 raste
 • – Elbasan 15 raste
 • – Fier 32 raste
 • – Kavajë 8 raste
 • – Rrogozhinë 4 raste
 • – Korçë 17 raste
 • – Vlorë 5 raste
 • – Shkodër 45 raste
 • – Lezhë 14 raste
 • – Berat 2 rast
 • – Has 12 raste
 • – Krujë 5 raste
 • -Tropojë 4 raste
 • – Pukë 4 raste
 • – Mirditë 3 raste