Mbrojtësi holandez, Daley Blind (1990) thuhet se do të kompletojë një transferim të papritur falas te Bayern Munich

32-vjeçari tashmë është fotografuar duke mbërritur në Mynih përpara ekzaminimeve mjekësore.

Mbrojtësi fillimisht pritet të nënshkruajë një kontratë me klubin deri në fund të sezonit, me opsion për një vazhdim një vjeçar, kanë raportuar media gjermane.

Blind ishte titullar i rregullt për Holandën gjatë Kupës së Botës 2022 në Katar.

Ai do të forcojë opsionet e trajnerit Julian Nagelsmann si në mbrojtje ashtu edhe në mesfushë, ndërsa gjigantët gjermanë kërkojnë të sigurojnë një titull të 11-të radhazi të Bundesligës.

Ai do të jetë një nxitje e madhe me dëmtimet e lojtarëve kyç si Lucas Hernandez dhe Manuel Neuer tashmë përpara rikthimit të tyre në ligë, prandaj ai mund të jetë një shtesë e fortë për të zëvendësuar Hernandez.

Blind erdhi përmes akademisë së Ajax-it, bëri 333 paraqitje për klubin e Amsterdamit midis dy periudhave katërvjeçare në klub – nga 2008 në 2014 dhe më pas nga 2018 në 2022 – ku ai u bë kampion i Eredivisie në shtatë raste të ndryshme.

Ai gjithashtu fitoi Kupën KNVB dhe mburojën e Johan Cruyff dy herë, ndërsa ai gjithashtu u emërua lojtari i vitit i Ajax në 2013 para lojtarit të vitit të Eredivisie në 2014. Blind shënoi 13 gola për Ajax.

Në mes të dy periudhave të tij në Ajax, Blind shijoi një periudhë katërvjeçare në Old Trafford, ku fitoi FA Cup, Carabao Cup, Europa League dhe Community Shield nën drejtimin e Jose Mourinho-s – pjesët e fundit të argjendit që kanë fituar Djajtë e Kuq.

Blind postoi një lamtumirë emocionale pas ndërprerjes së kontratës muajin e kaluar, ku shkruhej:

Me dhimbje në zemër dhe lot në sy duhet t’i them lamtumirë klubit. Amsterdamerët shpesh janë të drejtpërdrejtë dhe kërkues.  Edhe kjo lejohet, kjo më pëlqen dhe prandaj mund të jem gjithmonë i sinqertë me ju.  Së bashku kemi një marrëdhënie të veçantë dhe kjo nuk ka qenë gjithmonë e lehtë për mua. Ndonjëherë kisha ndjenjën se po luaja kundër disa prej jush dhe ndonjëherë ndjeja se më kritikuan pak më shpejt se shumë lojtarë të tjerë. Nuk është absolutisht kjo arsyeja pse po largohem.  Ju jam gjithashtu mirënjohës.  Sa herë që ti këndonit emrin tim, unë pata patë vazhdimisht.  Jam krenar që kam qenë pjesë e kësaj.  Ishte një kohë e pabesueshme. Nuk e kam imagjinuar kështu fundin tim te Ajax, por për shkak të rrethanave doli kështu.  Shpresoj të vijë koha e duhur për t’ju thënë lamtumirë.  Sigurohuni që Ajax të mbetet Ajax.”