Ka shkuar në 789 numri i të infektuarve me Covid-19 në Shqipëri.

”Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 171 persona të dyshuar me COVID-19 nga veriu në jug dhe vetëm në tre bashki kemi të prekur, ku përkatësisht në Tiranë kemi 5 persona që kanë rezultuar positive, 1 rast në Krujë dhe 1 rast i importuar në Kukës i evidentuar në qëndrën karantinë të këtij rajoni”, tha dr.Eugena Tomini, shefja e Inteligjencës Epidemike në ISHP.

Kalimi i zonave aktive në zona jo aktive për COVID19 ka zgjeruar hartën e të shëruarve në gjithë vendin.

Aktualisht në vendin tonë janë 239 pacientë aktivë me COVID19 dhe pjesa më e madhe prej tyre po ndiqen nga mjeku i familjes ose janë asimptomatikë, ndërsa momentalisht në dy spitalet COVID, në spitalin infektiv dhe spitalin “Shefqet Ndroqi” janë të shtruar 31 pacientë (11.4%) dhe vetëm 7 prej tyre janë në terapi intensive.

Deri tani 31 qytetarë e kanë humbur betejën me këtë sëmundje, megjithë përpjekjet e stafit mjekësor.

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive, është si vijon:

Bashkia Rastet aktive

 • Tiranë 90
 • Shkodër 20
 • Krujë 89
 • Fier 1
 • Kurbin 24
 • Korçë 1
 • Elbasan 2
 • Kukës 5
 • Lezhë 1
 • Lushnje 1
 • Mirditë 2
 • Berat 2
 • Mat 1