Njëzet e katër vjet më vonë, Italia kthehet në majën e botës per volej. Agjërimi shumë i gjatë në Kupën e Botës prishet nga brezi blu i arit: Daniele Lavia, Alessandro Michieletto dhe Yuri Romanò janë drejtuesit e ekipit të Fefé De Giorgi, i cili mposht Poloninë 3-1 në permbysje.

Pas humbjes së setit të parë (25-22), kampionët e Europës reagojnë dhe fitojnë tre setet e mëposhtme (25-21, 25-18, 25-20), duke fituar një sukses të merituar. Pas fitores me Slloveninë në gjysmëfinale, Azurrët kishin arritur në finale pas vetëm 24 vitesh.

Ishte në fakt viti 1998 kur Italia luajti dhe fitoi medaljen e artë kundër Jugosllavisë së atëhershme. Mbrëmja e sotme ishte finalja e pestë në historinë blu pas medaljes së argjendtë të ’78-ës dhe të artave të ’90, ’94 dhe ’98.

Për trajnerin De Giorgi është suksesi i katërt në karrierën e tij, i pari si trajner krahas atij europian, pas tre titujve botërorë nga ’90 deri në ’98 si lojtar. Një njeri i gjeneratës së artë të tre titujve të njëpasnjëshëm botëror (1990, 1994, 1998) duhej për të shpërndarë tabunë e Italisë në kampionatin botëror: Fefè De Giorgi dhe të rinjtë e tij përrallor janë kampionët e rinj të botës, të mundur 3-1 Polonine (22-25, 25-21, 25-18, 25-20).

Në Katovicën e nxehtë, me një brohoritje të vërtetë stadiumi për nikoqirët dhe xhelatët e Brazilit (të bronztë) në gjysmëfinale, Azzurri-t kanë një fillim të mbarë. Seti i parë luftohet pikë për pikë dhe është Italia që do të bëjë pushimin vendimtar, fillimisht me Romanòn dhe më pas me Michieletto: arrihet në 21-17, por kombëtarja pëson një ndërprerje që shkakton rikthimin e kundërshtarëve por Italia zgjohet dhe gjen triumfin!