Goditje e jashtme nga Athletic Club, i cili në ndeshjen e parë të javës së 26-të të La Ligas pushton fushën e Real Valladolidit të Presidentit Ronaldo Nazario.

Golat e Iñigo Martinez në minutën e 30-të, të Guruzetës në minutën e 57-të dhe të Vesga-s nga penalltia në minutën e 78-të, gjë që bëri të parëndësishëm golin e Larin në minutën e 74-të për vendasit.

Baskët janë të shtatët në renditje me 36 pikë, ndërsa vendasit janë të katërmbëdhjetët me 28 pikë.