Përfunduan ndeshjet e para të ditës në LaLiga. Fitojnë Mallorca dhe Real Betis, ndërsa barazon Celta Vigo.

Real Sociedad – Celta Vigo 1-1:
Mikel Oyarzabal (5), R. Le Normand (90+3 ag)

Real Betis – Valladolid 2-1:
Juanmi (2), Sergio Canales (45+4 pen) / C. Larin (30)

Mallorca – Villarreal 4-2:
T. Kadewere (20), Dani Rodríguez (45), (56), V. Muriqi (63) / José Luis Morales (43), S. Chukwueze (50)