Çuditërisht Huesca fiton duke mundur forcën e pestë të La Liga, Real Sociedad, në shtëpi, falë golit të Sandro Ramirez, i cili në minutën e 18-të fikson rezultatin përfundimtar në 1-0.

Një fitore shumë e rëndësishme për aragonasit, të cilët në këtë moment dalin nga zona e rënies, duke i lënë Elche dhe Valladolid në të katërtin nga fundi me 30 pikë.
Për Real Sociedad një nokaut surprizë që mund të rikthejë vendin e pestë në lojë, me Betis dhe Villarreal vetëm disa pikë larg.