E çuditshme por e vërtetë, pavarësisht një paraqitjeje të dobët, OM mendoi se do të fitonte në heshtje në Vélodrome. Por Jean-Eudes Aholou ka qenë atje.
Në ankth për të ruajtur epërsinë ndaj Lens, fitues në Clermont në fillim të pasdites (0-4) dhe për ta konsoliduar atë ndaj Monakos, i mundur në shtëpi nga Reims (0-1), Marseillais pritën keq një ekip të Strasburgut në formë dhe në gjendje të keqe. Por OM dështoi.

Të goditur në pjesën e parë, djemtë e Igor Tudor ia dolën të prinin 2-0 falë një leksioni cinizmi me 49’ Mbemba dhe 79’ Sanchez me penallti. Por Jean-Eudes Aholou, autor i një dyshe në një minutë, 88’ dhe 89’ vendosi ndryshe.