Reds janë të vendosur të forcojnë më tej mesfushën e tyre përpara afatit të transferimit.

Skuadra e Jurgen Klopp ka humbur Fabinhon, Jordan Henderson, James Milner dhe Alex Oxlade-Chamberlain që nga përfundimi i sezonit të kaluar.

Liverpool u përpoq të nënshkruante Moises Caicedo dhe Romeo Lavia si zëvendësues, por dyshja i kundërshtoi ata në favor të bashkimit me Chelsea.

Që atëherë Reds kanë nënshkruar me mesfushorin japonez Wataru Endo nga Stuttgart për 19 milionë stërlin.

Por ata mbeten të prirur për të nënshkruar një opsion tjetër.

Sipas gazetës gjermane TZ, Liverpool ka dërguar shefin e skautit Barry Hunter dhe kreun e rekrutimit Dave Fallows në një mision për gjetjen e fakteve në Mynih.

Ata shtojnë se dyshja kanë marrë për detyrë “të marrin informacione të detajuara” për mesfushorin Ryan Gravenberch. 

Holandezi Ryan Gravenberch (2002) iu bashkua Bayernit nga Ajax në verën e vitit 2022.

Ai ka luftuar për minutat e lojës, megjithatë, ka filluar vetëm 3 ndeshje të Bundesligës si titullar për gjigantët gjermanë.

Holandezi u la në stol për humbjen e fundjavës së kaluar në Superkupën e Gjermanisë, dhe sërish në hapjen e ligës kundër Werder Bremenit.

Pavarësisht se nuk e ka përdorur ende atë këtë sezon, trajneri Thomas Tuchel i ka kërkuar Gravenberch të jetë i durueshëm dhe të presë shansin e tij.

Ai tha:
E shoh atë në një pozicion sulmues. Kur ai ishte i vendosur në ndeshjet para-sezonale, ai ishte shumë i mirë dhe gjithmonë kishte ndikim. Por ka shumë konkurrencë atje. Unë i shoh pikat e tij të forta nën presionin e kundërshtarëve dhe në driblim. Jam shumë i kënaqur me mënyrën se si ai stërvitet. Nëse ai është i durueshëm, ai do të ketë shansin e tij.