Këtu është goditja në mesfushë për Genoan. Dje, formacioni rossoblù finalizoi marrëveshjen e Ruslan Malinovskyi (1993) i cili së shpejti do të jetë një lojtar në dispozicion të trajnerit Alberto Gilardino.

Playmakeri ukrainas ka nisur ekzaminimet mjekësore në Casa della Salute në Savona dhe më pas do të shkojë në kryeqytetin e Ligurisë.

Ndaj futbollisti do të rikthehet për të shkelur fushat e kampionatit italian pas eksperiencës në Atalanta me Gian Piero Gasperinin që u ndërpre vetëm nga kalimi i janarit të kaluar te Olympique Marseille.

Operacioni që do të jetë me formulën e huazimit me të drejtë shlyerje 10 milionë euro. Pas studimeve të rastit, Malinovskyi do të shkojë në selinë e Villa Rostan për të nënshkruar kontratën që do ta lidhë atë me Ligurianët.

Gjashtë muaj jo tamam me fat për lojtarin në Francë. Në fakt, Malinovskyi luajti vetëm 23 ndeshje në kompeticionet e ndryshme (Ligue 1 dhe Kupa e Francës) me fanellën bardheblu, duke shënuar vetëm 2 gola. Nga ana tjetër, me Aralantën ka grumbulluar 143 paraqitje mes kampionatit, Kupës së Italisë, Champions dhe Europa League me 30 gola të shënuar. Por tani një aventurë e re nën hijen e Lanternës është gati të fillojë, me fanellën e Genovas.