Ish-mesfushori i Manchester United, Fred, me sa duket ka konfirmuar se klubi i tij i vjetër ka përfunduar nënshkrimin e portierit të Fenerbahçes, turkut Altay Bayindir (1998).

Braziliani, i cili nënshkroi për gjigantët turq në verë, tha se tashmë i kishte dhënë lamtumirën Bayindir në konferencën e tij hyrëse për shtyp në Stamboll.

United ka qenë në treg për një nënstudim për Andre Onana, me Dean Henderson (1997) të vendosur për të përfunduar një lëvizje te Crytal Palace përpara mbylljes së dritares së transferimit.

Fred tha: “I urova fat Altay kur u largua. Ai shkon në një ekip të madh. I dhashë disa sugjerime për vendet ku mund të jetonte dhe i thashë se binte shumë shi! Unë mendoj se Altay do të jetë shumë i lumtur në Manchester United.”

Bayindir u pa duke bërë me dorë përkrahësve të Fenerbache pas fitores së tyre në Europa Conference League kundër FC Twente të enjten e kaluar.

Një transferim prej 4.25 milionë stërlinash (5 milionë euro) është rënë dakord mes Manchester United dhe Fenerbaces me zyrtarët e United që udhëtuan në Greqi javën e kaluar për të nënshkruar marrëveshjen.

25-vjeçari bëri 40 paraqitje në të gjitha garat sezonin e kaluar, ndërsa Fenerbache përfundoi i dyti në Super Ligën Turke dhe fitoi Kupën e Turqisë.

Bayindir ishte kapiten i ekipit të tij drejt atij suksesi sezonin e kaluar dhe gjithashtu ka fituar pesë paraqitje për Turqinë.

Portieri i United, Dean Henderson (1997) do të lejohet të bashkohet me Crystal Palace pasi të jetë zyrtarizuar nënshkrimi i Bayindir.

Ardhja e tij do t’i lejojë Henderson të përfundojë një transferim prej 20 milionë stërlinash (23 milionë euro) në Selhurst Park.

Reprezentuesi anglez me një ndeshje e kaloi sezonin e kaluar si huazim në Nottingham Forest, por tani është i vendosur për një largim të përhershëm nga Old Trafford.

Palace ka qenë në treg për një portier të ri që kur Vicente Guaita shprehu dëshirën e tij për t’u kthyer në Spanjë.

Sam Johnstone ka filluar tre ndeshjet e tyre hapëse të sezonit të Premier League, dhe tani do të ketë konkurrencë nga Henderson për një vend midis shtyllave.