Humbja e shtatë në serie A ka krijuar shumë pakënaqësi te Interi.  Skuadra e Inzaghit humbi për të disatën herë pikë të çmuara përballë një kundërshtari të mundshëm, trend që në Viale della Liberazione duan ta ndalin sa më shpejt.  Gjithashtu për këtë arsye, drejtori menaxhues i Nerazzurrëve, Beppe Marotta, foli me mikrofonat e Sky, në përpjekje për të frenuar vështirësitë e dukshme që po pengojnë rrugën e Interit.

“Në 2019-20 ne përfunduam të dytët në ligë dhe luajtëm në finalen e Europa League, pastaj Scudetton në 2020/21.  Me Inzaghin, në 2021/22, ishim të dytët në ligë dhe jemi në garë për Kupën e Italisë dhe Ligën e Kampionëve.  Ne jemi më të mirët në Itali në 4 sezonet e fundit.  Por situata aktuale është e hidhur, protagonistë në CL dhe CI, por në ngjarjen më të rëndësishme, atë në të cilën të gjithë besojnë, kampionatin, kemi ndërprerje.  Inzaghi është një profesionist i ri shumë i mirë, po bën një punë të shkëlqyer dhe besimi nuk është lëkundur kurrë. Vështirë të fitosh dhe të jesh konkurrues, po e bëjmë por del një fakt që duhet korrigjuar, ai i ndërprerjes ndaj provincialëve. Terapia duhet të identifikohet nga lojtarët dhe trajneri, duke ditur që klubi i mbështet ata. I kërkojmë skuadrës dhe trajnerit më shumë përqendrim për të mos humbur nga syri objektivin e kualifikimit në Champions League. Zbatimi që kanë treguar në këtë periudhë duhet të jetë më i madh ndaj kundërshtarëve të mundshëm, nuk duhet të nënvlerësojnë asgjë sepse kundërshtarët sot janë emancipuar dhe është e vështirë të fitosh ndaj kujtdo. I vlerësova shumë fjalët e Lautaros sepse do të thotë të kesh një ndjenjë të madhe përkatësie, që është një vlerë e shtuar.  Futbollistët duhet të kenë. Ai theksoi se ka shumë për të punuar, një manifestim i dobisë së madhe.

Lukaku?  Sot ai është lojtar i Chelseat dhe do të shohim nëse do të jetë e nevojshme të rinegociojmë me ta.

Afatet?  Nga pikëpamja racionale duhen bërë zgjedhje, por ne po punojmë në këtë drejtim për ta mbajtur ekipin konkurrues.  Pronarët tonë nuk na kanë bërë të mungojë asnjëherë asgjë.

Nervozizëm në fushë?  Mund të garantoj se ka një harmoni dhe kompaktësi të madhe brenda dhomave të zhveshjes, të gjithë respektojnë njëri-tjetrin dhe rreshtohen në të njëjtën anë, përndryshe nuk do të ishim këtu dhe do të kishim marrë masa të ndryshme”.