Portugezi nis sfidën pasi fitoi çmimin Gentleman tre ditë para derbit të Milanit:

Është gjithmonë një ndeshje shumë e mirë, dy skuadrat janë të emocionuara për të luajtur. Është një moment i veçantë, të gjithë bashkëlojtarët e mi presin për këtë lloj ndeshjeje. Le të fitojë më i miri”.

Kështu flet Rafael Leao nga skena Gentleman Prize për ndjenjat e tij tre ditë para derbit të Milanit. Ndeshje mes dy skuadrave me pikë maksimale, me kuqezinjtë që rikthehen nga suksesi ndaj Romës edhe falë një goli të madh të lojtarit.

“Kisha një kohë që përpiqesha të shënoja një goditje nga lart erdhi dhe ishte një moment shumë i bukur. Nuk kisha shënuar kurrë gol në Olimpico në kampionat, erdhi në kohën e duhur. Për një kohë. futbollisti të shënosh një gol me roveshatë është mënyra më e bukur”.

Për fanellën me numrin 10, të cilën portugezi do ta veshë për herë të parë në një derbi:

Për mua është një numër i lojtarëve të mëdhenj të Milanit, Milani ka pasur gjithmonë numrin 10 të fortë. Ishte koha e duhur për të marrë fanellën me këtë numër, të hyj në fushë dhe t’ju tregoj të gjithëve se çfarë mund të bëj në fushë me atë numër.”