Stefano Pioli së shpejti do të jetë në gjendje të llogarisë në një mbrojtës të ri të ri. Në fakt, Milani u mbyll për shkak të ardhjes së Marco Pellegrinos, qendërmbrojtësi argjentinas i lindur në vitin 2002. Pas një nate kontaktesh të dendura dhe të frytshme, kuqezinjtë dhe Atletico Platense kanë arritur një marrëveshje totale: një marrëveshje përfundimtare për 3.5 milionë euro plus 2 bonuse dhe 10% për çdo rishitje të ardhshme. Një blerje për të tashmen dhe për të ardhmen, me Pellegrinon që do të përforcojë menjëherë prapavijën e kuqezinjve. Ai ka lindur në Argjentinë por ka edhe pasaportën italiane

Klubi i parë italian që lëvizi me vendosmëri për Pellegrinon ishte Sampdoria, por hyrja e Milanit në skenë i ka vënë kuqezinjtë në pozitën e parë në preferencat e mbrojtësit. Pellegrino do të mbërrijë në Itali të hënën në mbrëmje, ndërsa të martën do t’i nënshtrohet testeve të zakonshme mjekësore që do t’i paraprijnë nënshkrimit të kontratës së re me Milanin dhe nisjes zyrtare të aventurës së tij italiane.