Arsenali ka paraqitur një ofertë të re prej 60 milionë stërlina plus 10 milionë stërlina bonuse për Moises Caicedo (2001), sipas raportimeve në Daily Mail.

Brighton pritet të refuzojë përsëri ofertën pasi kërkon 80 milionë stërlina fikse plus 10 milionë stërlina për mesfushorin nga Ekuadori.

Pulëbardhat janë të dëshpëruar për të mbajtur Caicedo të paktën deri në verë.  Klubi e ka ndaluar lojtarin të stërvitet deri pas mbylljes së sezonit të transferimeve pasi ai doli publikisht me dëshirën për t’u larguar.

“I jam mirënjohës z. Bloom dhe Brighton që më dhanë mundësinë të vij në Premier League dhe ndjej se kam bërë gjithmonë më të mirën për ta.  Unë gjithmonë luaj futboll me buzëqeshje dhe me zemër.

Unë jam më i riu nga 10 vëllezërit e motrat nga një edukim i dobët në Santa Domingo në Ekuador.  Ëndrra ime gjithmonë të jem lojtari më i dekoruar në historinë e Ekuadorit. Jam krenar që jam në gjendje të sjell një tarifë rekord transferimi për Brighton, e cila do t’i lejonte ata ta riinvestonin atë dhe të ndihmonte klubin të vazhdojë të jetë i suksesshëm.

Tifozët më kanë marrë në zemrat e tyre dhe ata do të jenë gjithmonë në zemrën time, kështu që shpresoj se ata mund të kuptojnë pse dua të shfrytëzoj këtë mundësi madhështore.” , shkruan futbollisti në adresën e tij në Twitter.