José Mourinho feston arritjen e Romës në çerekfinale të Europa League. Një akses në tetëshen më të mirë të turneut, i arritur falë barazimit 0-0 në fushën e Real Sociedad, pas 2-0 që u morën spanjollëve shtatë ditë më parë.

“Pas 2-0 në ndeshjen e parë, ata bënë gjithçka për të ndryshuar historinë, të shtyrë nga tifozët e tyre. Roma megjithatë dha gjithçka dhe madje gjeti një gol, i cili u anulua. Në fillim dominimi ishte i yni. Më pas ne e kontrollonim ndryshe, duke kërkuar kundërsulmin. Nuk ndaluam kurrë përpjekjet për të shënuar gola”.

Roma organizoi një provë të fortësisë së madhe mbrojtëse në Anoeta, duke mbajtur të pastër portën e Rui Patricio. Për trajnerin luzitanian, meritat janë të gjitha të skuadrës:

“Puna është e djemve, unë ndihmoj dhe jap kontributin tim. E dimë që kemi vështirësi, siç është lëndimi i Matiçit. Wijnaldum nuk pati dy ndeshje 90-minutëshe në tre ditë. Ne kthehemi në Romë të lodhur por të lumtur”.

Në pritje të shortit të së premtes, Mourinho shfrytëzoi rastin për të thumbuar Lazion, pak ditë para derbit të kryeqytetit, pas eliminimit të Biancocelestit nga Liga e Konferencave, pas asaj nga Europa League:

“Shorti? Nuk më intereson. Disa ekipe nuk duhet të ishin atje, kushdo që eliminohet nga një kompeticion duhet të shkojë në shtëpi. Liga e Evropës është për ata që e kanë luajtur që në fillim. Lazio nuk do të ketë një kompeticion të tretë. për të luajtur tani, apo jo? Është kështu, për fat të keq…”.