Sipas raportimeve, Newcastle ka rënë dakord për një lëvizje prej 28 milionë stërlinash (32 milionë euro) për mbrojtësin e majtë të Chelseas, anglezin Lewis Hall (2004).

Siç zbuloi Mail Sport të martën, Magpies kanë pasur një interes në rritje për perspektivën e akademisë së Bluve dhe janë të prirur ta blejnë atë plotësisht.

18-vjeçari kishte një marrëveshje në parim për një marrëveshje të re në Stamford Bridge, me Hall në prag të nënshkrimit të një kontrate të re gjashtëvjeçare me klubin e tij të fëmijërisë, për të dalë më pas në huazim me Crystal Palace për sezonin 2023- 24.

Chelsea e vlerësoi lojtarin e tyre për 30 milionë stërlina, dhe tarifa e rënë dakord me Newcastle ka potencialin të shkojë më lart me shtesa.

Sipas Telegraph Sport, Hall përfaqëson një mundësi për të shkarkuar një lojtar të vlefshëm për fitim të pastër – për shkak të rrënjëve të tij në akademi – pasi ata kërkojnë të respektojnë rregullat e shpenzimeve.

Eddie Howe ka monitoruar situatën e mbrojtësit të krahut gjatë gjithë dritares së verës.

Që prej blerjes së pronarit bashkë-kontrollues Todd Boehly në maj 2022, Chelsea ka shpenzuar mbi 900 milionë stërlina në tre dritare transferimi dhe po përgatitet për më shumë rekrutime përpara se dritarja të mbyllet pas dy javësh.

Hall ka bërë 17 paraqitje në ekipin e parë për blutë që nga depërtimi në sezonin 2021/22, dhe u emërua lojtari i akademisë së vitit në fund të sezonit të kaluar.

Megjithatë, trajneri Mauricio Pochettino ka një kuvertë të mbipopulluar në pozicion, me Ben Chilwell, Marc Cucurella dhe Ian Maatsen të gjithë përpara adoleshentit siç janë gjërat aktualisht.

Marrëveshja thuhet se është kryesuar nga bashkë-kontrolluesi i pronarit Behdad Eghbali, i cili ka qenë një prani praktike gjatë negociatave të Chelseas këtë verë.

Newcastle më parë konsideroi një lëvizje për Cucurella-n pasi ata përpiqeshin të forconin radhët e tyre në mbrojtje dhe të siguronin konkurrencë për startuesin e rregullt Dan Burn.

Klubi i Tyneside ka pasur një dritare të zhurmshme transferimi deri më tani, pasi ka konfirmuar lëvizjet për Tino Livramento nga Southampton, Harvey Barnes nga Leicesteri i rrëzuar dhe nënshkrimi i tyre historik i verës, Sandro Tonali, i joshur nga AC Milan për 52 milionë stërlina. Mesfushori italian kishte një debutim për t’u mbajtur mend, duke shënuar emrin e tij në fletën e rezultateve pasi shënoi një nga pesë golat që Magpies kaluan para Aston Villa në fitoren 5-1 të St James’ Park.