Anësori i ri i Interit, Kevin Zefi (2005), është në prag të bashkimit me klubin e Premierligës, Newcastle United

Kjo sipas gazetës britanike NUFCBlog, të cilët raportojnë se 18-vjeçari ka arritur një marrëveshje me Magpies dhe se transferimi tani duhet të jetë vetëm pak kohë larg.

Zefi kaloi te Inter nga skuadra irlandeze Shamrock Rovers gjatë verës së vitit 2021.

Nerazzurrët kishin mposhtur konkurrencën e një numri skuadrash në firmën e irlandezit të ri.

Megjithatë, sipas Irish Examiner, koha e adoleshentit me Nerazzurrët ka të ngjarë të marrë fund.

Zefi ka pasur disa paraqitje të spikatura për Interin në nivel ekipi të të rinjve. Megjithatë, ai ende duhet të lërë gjurmën e tij brenda ekipit të tyre Primavera, ose U-19.

Megjithatë, i riu ndërkombëtar irlandez do të shkojë së shpejti në kërkim të një sfide tjetër. Ai është afër largimit te Newcastle në Premier League.

Sipas NUFCBlog, Zefi ka marrë këshilla nga ish-mbrojtësi i Newcastle, Stephen Carr.

Pas konsultimit me Carr, i cili rekomandoi që ai të bashkohej me ekipin e të rinjve të Magpies, Zefi ka marrë vendimin e tij.

Irlandezi do të largohet nga Interi për t’iu bashkuar klubit Tyneside. NUFCBlog parashikon që Zefi të bëhet menjëherë pjesë e ekipit U-21 të Magpies.

Sipas Irlandez Examiner, Magpies kanë përfunduar tashmë disa nënshkrime të perspektivave të të rinjve irlandezë me vlerësime të larta. Gjegjësisht, ata kanë sjellë mbrojtësin Alex Murphy dhe portierin Reece Byrne.

The Irish Examiner raporton se gjigantët Tyneside duan gjithashtu të përfitojnë nga largimi i mundshëm i Zefit nga Interi. Ata e shohin 18-vjeçarin si një perspektivë të madhe potenciale për planet e tyre të ardhshme.