Sulmuesi brazilian Matheus Nascimento, (2004), planifikon të qëndrojë me Botafogo në vend që të transferohet në Nottingham Forest.

Reds do të paguanin 15 milionë stërlina (17 milionë euro), por 19 vjeçari dëshiron të fitojë titullin në shtëpi.

Crystal Palace gjithashtu ka qenë i lidhur me Nascimento, por Nottingham Forest kaloi përpara Eagles në garën për nënshkrimin e tij.

Skuadra e Steve Cooper kishte konsideruar nënshkrimin e Nascimento tani dhe huazimin e tij direkt.

Braziliani mund t’i bashkohej Olympiacos-it, i cili gjithashtu zotërohet nga shefi i Forestit, Evangelos Marinakis.

Nascimento bëri debutimin e tij për Botafogon në moshën 16-vjeçare, duke u bërë lojtari i tyre më i ri ndonjëherë në këtë proces.

Ai ka bërë 72 paraqitje për ta, duke shënuar 6 herë.