Të ndryshme rolet për të cilat trajneri gjerman Ralf Rangnick (1958) dëshiron të ndërhyjë në treg për të forcuar Milanin e tij, që do të vijë. Duke filluar me sulmin, ku të paktën një pykë pritet të arrijë. Orientimi i menaxherit gjerman është të konfirmojë Leao dhe Rebic; për këtë të fundit, tashmë ishte arritur një marrëveshje për transferimin e plotë nga menaxhimi aktual me Eintracht Frankfurt, për 25 milion €. Nëse Rangnick do të aprovonte, kroati do të qëndronte në Milano.

Si nënshkrime të reja, sulmuesi Dusan Vlahovic (2000) i  Fiorentinës i është shtuar emrit të cekut  Patrick Schick (1996) gjatë orëve të fundit.

Kuqezinjtë mund të bëjnë një përpjekje për sulmuesin serb, i cili do të ishte në përputhje taktike me Rebic dhe që konsiderohet një perspektivë e shkëlqyeshme për të ardhmen.

Në mesfushë, ai i Sandro Tonali (2000) është një emër që është shumë i mirëpritur nga gjermani, i cili prej disa javësh po punon për të hyrë në garën për mesfushorin e Brescia. Duhet të gjenden mënyrat e duhura për të provuar ta bindin Cellinon, duke u përpjekur kështu të parakalojnëi edhe Interin, i cili ka një bazë mirëkuptimi me lojtarin pas lëvizjeve të javëve të fundit, por asnjë marrëveshje me klubin.

Duhet gjithashtu të theksohet se ndiqet prej disa ditësh, mesfushori hunngarz Dominik Szoboszlai(2000) i Salzburgut  dhe me një klauzolë prej 25 milionësh.

Nga ana tjetër, mbrojtësi francez Dayot Upamecano (1998) ndiqet akoma , por është e vështirë për t’u blerë duke pasur parasysh çmimin e tij të lartë.

Kjo është edhe arsyeja pse monitorohet mbrojtësi norvegjez Kristoffer Ajer  i Celtic, gjithashtu i datëlindjes 1998 si mbrojtësi i Leipzigut dhe për të cilin tashmë ka pasur një studim të parë informues me agjentët.