Legjenda braziliane, Ronaldo ka kujtuar fundin e kohës së tij te Interi dhe pse vendosi të largohej, duke zbuluar se pati ultimatum për presidentin e klubit Massimi Moratti.

El Fenomeno, siç njihej Ronaldo, kishte qenë nte Inter për 5 vite, por në verën e 2002 ishte zhgënjyer nga jeta në Meazza nën urdhrat e trajnerit Hector Cuper.

Ata kishin humbur titullin në mënyrë të pafajshme në ditën e fundit të sezonit 2001-02 nga Juventus, pasi humbën 4-2 ndaj Lazios, ndërsa Bianconerët fituan 2-0 në Udinese.

Ronaldo më pas fitoi Kupën e Botës me Brazilin, në të cilën përfundoi turneun si golashënuesi kryesor ​​me 8 gola.

Pas kthimit të tij ai u takua me Morattin në një përpjekje për të zgjidhur të ardhmen e tij, por nuk arriti ta zgjedh dhe vendosi të largohej.

“Në Milano isha shumë mirë. Ndjeva dashurinë e pakushtëzuar të tifozëve dhe nga e gjithë bota.

Ne kemi pasur Cuperin si trajner, por nuk mund të vazhdoj. Unë fola me Morattin dhe i thashë: ‘ose ai largohet ose unë iki, ne nuk mund të vazhdojmë.

Historia ime me Interin mbaroi keq, ai preferoi Cuperin. Historia ime me Real Madridin filloi aty”, ka thënë Ronaldo në një intervistë për DAZN.

Ronaldo u largua nga Interi për Realin në një marrëveshje prej 25 milionë eurosh në fund të afatit kalimtar të verës 2002, me Nerazzurrët që nënshkruan Hernan Crespon nga Lazio si zëvendësimin e tij.

Interi do të arrinte në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve në sezonin 2002-03, duke u eliminuar nga Milani pas dy barazimeve, ndërsa Ronaldo fitoi La Ligan.

Cuper do të shkarkohej nga Interi në tetor të vitit 2003 pas një fillimi të dobët të sezonit 2003-04.