Legjenda e Manchester United, Roy Keane, ka kritikuar kombëtaren braziliane për festimin e golit të tyre kundër Republikës së Koresë në ndeshjen e 1/8 të finaleve të së hënës.

Ish-reprezentuesi irlandez kritikoi Selecao-n dhe trajnerin e tyre Tite për “mosrespektim” ndaj kundërshtarit të tyre duke zgjedhur të kërcejë pasi mori një epërsi të rehatshme në aferën e natës.

Brazili realizoi një nga paraqitjet më të mira të turneut deri më tani, duke goditur Korenë për katër në 45 minutat e para të takimit të tyre. Vinicius Jr e theu bllokimin brenda shtatë minutave të para përpara se Neymar Jr të dyfishonte epërsinë nga pika e bardhë gjashtë minuta më vonë. Richarlison më pas u kombinua me Thiago Silva për të shënuar një tjetër gol të pretendentit të turneut përpara se Lucas Paqueta të bënte golin e katërt me një asistim nga Vinicius Jr.

Pas të gjitha golave, ‘Samba Boys’ shtuan argëtimin duke shfaqur lëvizjet e tyre tradicionale të kërcimit. Në një rast, amerikano-jugorët shkuan në gropë të tyre dhe ftuan trajnerin Tite të bashkohej në festimet me lëvizjet e tij unike të kërcimit. Mirëpo, lodrat e brazilianëve nuk janë pritur me mirëbesim nga Roy Keane i cili këmbëngul se ata nuk kanë treguar respekt ndaj kundërshtarëve me veprimet e tyre.

Duke folur në ITV gjatë pushimit të pjesës së parë, ai tha:

“Unë kurrë nuk kam parë kaq shumë vallëzim. Është si të shikosh emision Vallezimi . Thjesht nuk mund ta besoj atë që po shikoj. Me të vërtetë nuk mundem. Brazili, fantastik. Koreja e Jugut, oh zoti im!

Nuk më pëlqen. E di. Eni Aluko e bëri fjalën për kulturën. Por mendoj se kjo është me të vërtetë mosrespektim i kundërshtarit. Është 4-0 dhe ata po e bëjnë atë çdo herë. Nuk më shqetëson lloji i parë, çfarëdo që të bëjnë, është ai pas kësaj. Dhe pastaj trajneri përfshihet në të. Jo, nuk jam i kënaqur me të. Nuk mendoj se është aspak mirë.”