Tërmetet e fuqishëm që lëkundën vendin mëngjesin e sotëm kanë shkaktuar dëme të mëdha njerëzore por edhe materiale, duke krijuar kështu një situatë të jashtëzakonshme dhe alarmante në vend.

Shumë godina janë shembur, e si pasojë 7 persona kanë humbur jetën e dhjetra të tjerë gjenden ende poshtë rrënojave.

Një rast rrëqethës ka mbërritur në redaksinë e JOQ ALBANIA, ku sipas një qytetari, një i moshuar është nxjerrë i gjallë nga rrënojat e hotelit të shembur në Durrës, por vetëm pak minuta më vonë ai ka ndërruar jetë pasi mësoi se nipi i tij ishte ende poshtë gërmadhave.

Qytetari tregon se nipi, i quajtur Klajdi, është akoma brenda në rrënoja e deri më tani nuk ka asnjë shenjë jete të tij.

Ai thotë se janë duke punuar emergjencat me vinç, por Klajdi është ende aty.

Qytetari shkruan:

Tek hotel Palma u nxorr e gjall gjyshja por pak min me par ka nderruar jet nga dhimbja pasi ka mar vesh qe nen rrenoja ndodhet Klajdi nipi i saj😭Nuk po marin vesh gjyshi apo gjyshja ka vdekur
Klajdi ndodhet brenda. Tmerr 😭
Aman ore ketu perdoret skavatori e djali ndodhet nen rrenoja ca behet keshtu Allah. Konfirmoj qe ka vdekur gjyshi i klajdit gjyshen e kan nxerre Klajdi ndodhet nen rrenoja.”