Në Serinë A ka filluar të zbatohet edhe manovra e pagave: janë 23 lojtarë në rrezik skualifikimi.

Skandali që ka përfshirë futbollin italian është vetëm në fazën fillestare, në fakt dënime të reja të afta të përmbysin renditjen janë rrugës. Referenca është për rastin e fitimeve fiktive të kapitalit dhe manovrës së pagave në Juventus. Skualifikimet njëmujore janë në rrugë për 23 lojtarë.

Skandali i parë ishte ai i fitimeve kapitale. Juventusi u ndëshkua me një goditje të vërtetë: 15 pikë penallti për të kryer në kampionatin aktual, skuadra e Allegrit u gjend në mes të tabelës, shumë larg zonës së Scudettos dhe larg Champions League. Klubi ka shpallur apelimin dhe ka dy rrugë: konfirmimi i 15 pikëve ose pafajësia. Në fakt nuk ka ulje të pikëve të dënimit.

Megjithatë, situata e klubit të Juventusit rrezikon të komplikohet edhe më shumë. Fillimi i linjës së dytë të fitimeve kapitale është caktuar në shkurt, duke përfshirë gjithashtu skuadra të tjera të Serisë A të lidhura nga partneritete të konsideruara ‘të errëta’: këto janë Sampdoria, Atalanta, Sassuolo, Empoli dhe Udinese. Situatat më delikate duket se janë ato të Atalantës dhe Sassuolo-s në lidhje me negociatat e Demiral-it dhe Locatelli-t dhe përveç kësaj ajo e Kulusevski-t me Nerazzurrët.

Skandali i manovrës së pagave

Një tjetër temë shumë shqetësuese te Juventusi është ajo e manovrës së pagave, një dënim i parë tashmë pritet brenda javës së ardhshme. Akuza ndaj klubit të Juventusit është se ka detyruar lojtarët të nënshkruajnë marrëveshje private për pagesën e pagave në muajt e parë të pandemisë Covid, të cilat më pas nuk regjistroheshin rregullisht në pasqyrat financiare.

Pandemia e Covid kishte sjellë edhe dëme të dukshme ekonomike për klubet e futbollit. Vështirësitë në pagimin e pagave e kishin shtyrë klubin e Juventusit të kërkonte një sakrificë nga lojtarët.

Marrëveshja e komunikuar zyrtarisht parashikonte heqjen dorë nga katër muajt e parë, ndërsa lojtarët do të hiqnin dorë vetëm nga i pari. Krimi i akuzuar ndaj Juventusit është manipulim tregu për përhapjen e lajmeve të rreme dhe për mospërfshirje të një pjese të tarifës në pasqyrat financiare.

Gjithashtu në këtë rast klubi i Juventusit rrezikon një thumbim për pikët e penalltisë, situata u konsiderua shumë delikate në prag, shumë më tepër se rasti i fitimeve kapitale. Situata e klubit të Juventusit u komplikua më shumë pas përhapjes së ‘Chat-it të lojtarëve’ në Whatsapp. Mbrojtësi Chiellini i qetësoi bashkëlojtarët për pagesën e muajve të mbetur, duke u kërkuar lojtarëve që të mos flasin për detajet e marrëveshjes në intervista.

Edhe futbollistët rrezikojnë të pushtohen nga skandali dhe mund të përjashtohen për një muaj. Thashethemet e fundit i ka zbuluar gazetari Paolo Ziliani, përmes disa mesazheve në Twitter. Skualifikimi duhet të prekë si kampionatet kombëtare ashtu edhe kupat evropiane.

“Të gjithë të skualifikuar. Për të paktën një muaj. Në këtë kampionat. Ndoshta tashmë së shpejti. Dhe po, e di, nuk është një lajm i parëndësishëm. Mediat italiane dridhen nga mendimi për ta dhënë, por mbase është rasti për të mos u ngërthyer: të paktën shmanget të fikët si për -15”, – është mesazhi i publikuar nga Ziliani në Twitter.

Në dy prospektet që do të gjeni më sipër janë emrat e 23 anëtarëve të Juventusit për 2019-2020 (përfshirë trajnerin Sarrin) dhe 17 të viteve 2020-2021 që iu përmbajtën propozimit për falje falje të disa pagave për të lejuar Juventusin të bëjë humbjet e mëdha zhduken bilancin. Një operacion seriozisht i paligjshëm, i nënshkruar për të gjithë nga presidenti Agnelli dhe kapiten Chiellini, i kryer jashtë sferës federale me akte private të kundërfirmosura nga agjentë, të fshehura në studio ligjore dhe noterë dhe të gjetura megjithatë nga hetuesit.

Të gjithë anëtarët e përfshirë u morën në pyetje dhe pranuan rrethanat. Dy lojtarë, De Ligt dhe De Sciglio, u dhanë gjyqtarëve një kopje të bisedës në Whatsapp në të cilën Chiellini u shpjegoi të gjithëve mashtrimin, duke sugjeruar që të mos ua përmendnin gazetarëve.”

“Atëherë, është vërtetuar se është i papërshkueshëm nga bomba. Epo, meqë debati për këtë trend, ai i “manovrave të pagave”, i një serioziteti të padëgjuar do të bëhet shumë shpejt”. Meqenëse po flasim për tarifat, këto penalitete do të aktivizohen automatikisht. Kjo do të thotë se brenda një muaji, ose ndoshta më shpejt, të gjithë lojtarët (plus Sarri) ende aktivë do të ndalen për një muaj: përfshirë Dybala, Demiral, Kulusevski, Bentancur, etj.”

Në fund, detaje të tjera:

“Përsa i përket gjobës që do të godasë llogaritë tashmë të rrënuara të Juventusit, ajo do të jetë dhjetëra milionëshe edhe nëse gjyqtarët e spërkasin sa më pak (nga 1 deri në 3 herë shumën e shumave të rëna dakord) . Ne flasim, e përsëris, për një tarifë. Arti. 31 parashikon gjithashtu sanksione ekstreme në rast të shkeljeve veçanërisht të rënda: nga rënia në Serie B deri te humbja e një titulli (Juventusi i Sarrit, për shembull, fitoi atë kampionat), por ajo që do të doja të thoja sot është: kini kujdes, hapni cadrat, bie shi skualifikimesh!”, – shkruan Ziliani.

Lista e lojtarëve të rrezikuar nga skualifikimi: Juventusi dëshpërohet, Roma dhe Lazio dridhen.

  • JUVENTUS: Bonucci, Cuadrado, Danilo, De Sciglio, Alex Sandro, Rabiot, Rugani, Szczesny, Chiesa, McKennie.
  • ATALANTA: Demiral
  • ROMA: Dybala.
  • SERIA B: Buffon (Parma)
  • LOJTARËT JASHTË ITALISË: Bentancur, Kulusevski (Tottenham), Chiellini (Los Angeles FC), De Ligt (Bayern Monaco), Douglas Costa (LA Galaxy), Pjanic (Sharjah), Ramsey (Nice), Cristiano Ronaldo (Al Nassr), Bernardeschi ( Toronto), Arthur (Liverpool).
  • TERHEQUR: Higuain, Khedira, Matuidi
  • TRAJNERI: Maurizio Sarri.