Në ndeshjen e javës së 27-të të Serisë A, Atalanta arriti një fitore të rëndësishme 2-1 me përmbysje kundër Empolit, që i lejon ata të konfirmojnë vendin e tyre të gjashtë në renditje, vetëm tre pikë prapa zonës së Champions League.

Vendasit ishin të parët që kaluan në epërsi përmes portës së Ebuehi 44’, por skuadra vizitore u kundërpërgjigj dhe barazoi me golin e de Roon 58’, vetëm për ta kthyer rezultatin vonë me Hojlund 86’.