Përfundon 1-1 sfida mes Veronës dhe Lacios.  Tek vendasir dolën shumë mirë ardhjet e fundit nga merkato e janarit.  Ngonge, golashënues dhe MVP i ndeshjes dhe Duda.  Më pak brilant se zakonisht Doig.  Te Lacio më i miri ishte Pedro, Milinkovic Savic gjithashtu bën mirë ndërsa Immobile dhe Luis Alberto zhgënjyen.

HELLAS VERONA – LAZIO 1-1:   
51’ Ngonge / 45’ Rodriguez

Sampdoria largohet nga U-Power Stadium me një shije të hidhur në gojë, duke përkëdhelur fitoren por befasohet me një penallti të shënuar në minutën e 99-të nga Pessina.  Një ndeshje shumë e vështirë përfundon 2-2.  Në pjesën e parë Sampdoria kaloi në avantazh me një diagonale të Gabbiadinit.  Petagna bën rezultatin 1-1 me një gjuajtje në kthese të mirë pas një asistimi nga Carlos Augusto.  Në pjesën e dytë sërish Gabbiadini shënon për blucerchiati para suprizës përfundimtare.  Sampdoria shkon në 10 pikë në vendin e 18-të, në -8 pikë nga zona e shpëtimit

MONZA – SAMPDORIA 2-2:
33’ Petagna, 90+9’ pen. Pessina / 12’, 58’ Gabbiadini