Ish-milanisti, tani në Sevilla, flet për vitet te kuqezinjtë:
“Spalletti më donte te Interi, por do të më vinte keq të lija Milanin për t’u futur në një klub në të njëjtin qytet”.

Në lidhje me marrëdhëniet me trajnerët:
“Shkëlqyeshëm me Montellan, Gattuso një nga njerëzit më të mirë në botën e futbollit. Unë nuk shkoja mirë me Piolin”.

Për të ardhmen:
“Në Seville jam mirë, por kurrë mos thuaj kurrë … Një ditë do të doja të kthehesha për të luajtur në Itali, madje edhe në Xhenova ishin gjashtë muaj të mrekullueshëm. Por tani unë luaj te Sevilla”.

Fjala e Susos, mysafire e CasaSkySport nga Spanja, ku gruaja e tij po pret fëmijën e saj të dytë:
“Do të jetë vajzë, do ta quajmë Bianca”.

Në mesin e anekdotave që dolën nga fjalët e 26-vjeçarit spanjoll ish-milanist ekzistojnë negociatat e tregut që e kanë përfshirë atë në të kaluarën, nga Roma te Interi:
“Ne folëm vetëm me Monchin, ndërsa kishte një ofertë nga Interi: Spalletti më tha që me të mund të bëhesha një lojtar i rëndësishëm, më pëlqente se si luante skuadra. Do të më vinte keq që të largohesha nga Milano për t’u futur në një klub në të njëjtin qytet “.

Afrimi i Fiorentina daton që në verën e vitit 2019:
“Kam pasur një takim me presidentin e tyre dhe drejtorin e tyre sportiv. Pati një bisedim, ata e dinin se Fiorentina nuk ishte përparësi për mua në atë kohë, por duke ditur që ata ishin të gatshëm të bënin një ofertë të rëndësishme, unë i dëgjova ata “.