Valencia ka konfirmuar se klubi ka arritur një marrëveshje me Leeds United për transferimin e sulmuesit Rodrigo Moreno Machado i njohur si Rodrigo (1991).

Raportimet kanë lidhur sulmuesin spanjoll me një transferim prej 30 milion eurosh (27 milion stërlina) në Elland Road, me Goal që shkruan se të martën zyrtarët nga Leeds kishin fluturuar në Spanjë për të kuptuar kushtet e një marrëveshje.

Sulmuesi është një nga një numër i yjeve të Valencias, që do të lejohen të largohen këtë verë, me klubin që tashmë ka shitur Ferran Torres, Dani Parejo dhe Francis Coquelin, në vazhdën e pandemisë koronavirus.

Tani klubi ka konfirmuar që Rodrigo do të bëhet më i fundit i Valencias për t’u larguar nga Mestalla, me klubin duke njoftuar se është arritur një marrëveshje me Leeds.

“Valencia ka arritur një marrëveshje paraprake me Leeds United këtë të martë për transferimin e futbollistit Rodrigo Moreno, pas plotësimit të të gjithë dokumentacionit dhe formaliteteve të tjera dhe kalimit të testeve të detyrueshme mjekësore”, shkruhet nga klubi në një deklaratë.