Është një Londër ende thuajse e shkretë, që është skena, mëngjesin e kësaj të diele në fund të gushtit, për negociatat mes Chelseat dhe Romës për kalimin e Romelu Lukakut te verdhekuqtë.

Në pritje për të kuptuar nëse marrëveshja e Lukakut do të përfundojë, Roma duhet të merret me problemin fizik të raportuar nga Dybala. Argjentinasi u largua nga fusha në minutën e 68-të për shkak të një shqetësimi muskulor në ndeshjen e humbur 2-1 ndaj Veronës. Përmasat e dëmtimit të argjentinasit do të kuptohen në orët në vijim. Mbrëmjen e së premtes, mos harroni, është Roma-Milan, ndeshje e vlefshme për ditën e tretë të kampionatit.

Nyja e pagës:
Një nyje për tu zgjidhur lidhet me pagën që Lukaku do të merrte verdhekuq. Chelsea i ka kërkuar sulmuesit të tyre uljen e pagës aktuale prej 12 milionë eurosh neto, duke qenë se nuk synohet të kontribuojë asnjë përqindje në pagesën e pagës së tij. Roma, kujtojmë, mund të arrijë maksimumi 7 milionë euro. Prandaj vullneti i lojtarit do të jetë shumë i rëndësishëm.

Po kërkohet një marrëveshje për shumën e huazimit:
Çështja e parë që do të zgjidhet në negociatat mes Romës dhe Chelseat lidhet me shumën e huasë së thatë: kërkesa e Chelseat ka rënë nga 138 milionë euro, ndërkohë që Roma dëshiron ta mbyllë me 5 milionë euro. Prandaj ka ende një distancë, por po punohet për të gjetur një mirëkuptim.

Dab Friedkin zbret personalisht të merret me negociatën:  
Dan Friedkin po përpiqet të zhbllokojë marrëveshjen e Lukakut. Presidenti amerikan i Romës u nis mbrëmë me avionin e tij privat dhe aktualisht po fluturon mbi Francë për të mbërritur në Gjenevë. Pasdite ai mund të fluturojë për në Bruksel ku Lukaku është i etur të zbarkojë në Romë, siç zbuloi dje. Pjesa tjetër e drektuesve të Romës është ende në Londër, ku takimi ka rifilluar për të përcaktuar detajet përfundimtare.