Ajax, Royal Antwerp FC dhe Gaston Avila (2001) kanë arritur një marrëveshje për transferimin e mbrojtësit te Ajax.

Ajax pagoi një tarifë transferimi prej 12.5 milionë euro për Royal Antwerp FC. Kjo shumë mund të rritet në një maksimum prej 14.5 milion euro në bazë të bonuseve.

Mbrojtësi i majtë argjentinas ka nënshkruar kontratë deri më 30 qershor 2028 dhe do të luajë me fanellën numër 30.

I lindur në Rosario, Argjentinë30 shtator 2001, Avila filloi karrierën e tij me Rosario Central dhe Boca Juniors, përpara se të transferohej në Royal Antwerp FC në verën e 2022.

Me klubin, sallaksi fitoi kupën dhe kampionatin kombëtar sezonin e kaluar.

 

Çdo futbollist ëndërron të bëjë një lëvizje të tillë”. , – ishin fjalët e para të Gaston Avilas.

Drejtori i çështjeve të lojtarëve Sven Mislintat vlerëson mentalitetin e lojtarit të ri të Ajax-it:
Një argjentinas tipik: luan me zemrën e tij, ka një mentalitet të madh dhe një personalitet të vërtetë.”