Merih Demiral (1998) i Turqisë të shtunën tha se u transferua në klubin saudit të futbollit Al-Ahli nga Atalanta e Italisë për 20 milionë euro, plus bonuse deri në 2.5 milionë euro të tjera.

Qendërmbrojtësi turk ka nënshkruar një kontratë trevjeçare me pagë 10 milionë euro në vit.

Nuk më pëlqen të humbas. Unë dua që ekipi im të jetë gjithmonë në krye. Tifozët tanë e kthejnë çdo stadium në një vullkan të ndezur. Pashë shfaqjen e tyre në ndeshjen e parë dhe më la shumë përshtypje.
Mezi pres të luaj për ta. Unë jam Merih Demiral. Jam gati të luftoj.” , – tha Demiral në një video. mesazh në X, dikur Twitter.

Merhaba, Demiral! Luftëtari ynë i ri”, – shkroi në Twitter klubi Saudi Pro League me bazë në Jeddah.

25-vjeçari ka luajtur edhe për Fenerbahce, Alcanenense, Sporting CP, Juventus dhe kombëtaren turke.

Al-Ahli drejtohet nga Fondi i Investimeve Publike të Arabisë Saudite, i cili gjithashtu zotëron Newcastle. Ata gjithashtu kanë nënshkruar me yje si Edouard Mendy, Roger Ibanez, Franck Kessie, Allan Saint-Maximin, Riyad Mahrez dhe Roberto Firmino.