Klubi Sportiv Al-Ahli njoftoi zyrtarisht dje, të hënën, kontratën e tij me yllin gjerman Julian Draxler (1993) i ardhur nga klubi francez Paris Saint-Germain për 9 milionë euro.

Draxler nënshkroi kontratën epër dy sezone që përfundon në verën e vitit 2025, në stadiumin Al Thumama në praninë e shquar të drejtuesve të Al Ahli, të udhëhequr nga z. Abdullah Yousef Al Mulla, Kryetar i Bordit të Drejtorëve të Klubit Al Ahli, i cili nënshkroi në emër të klubi.

Z. Abdullah Al-Mulla, President i Klubit Al-Ahli, i uroi mirëseardhje lojtarit Draxler, duke theksuar se ai do të jetë një shtesë e shkëlqyer për ekipin e futbollit të klubit për shkak të aftësive teknike dhe aftësive të larta të lojtarit.
Presidenti i Al-Ahli tha se prania e një lojtari si Draxler, me talentin dhe aftësitë e tij, do të thotë shumë për ekipin e Al-Ahly, i cili aspiron të arrijë rezultatet më të mira në Ligën e Katarit/Expo Stars League për sezonin sportiv 2023-2024.
Presidenti i klubit Al-Ahly e konsideroi një gjë të natyrshme praninë e një lojtari me vlerë teknike të Draxlerit në klub, në dritën e zhvillimit të madh të nivelit të ri të ligës së Katarit, që po bëhet nga përgjegjësit e sportit në Katar, të cilët nuk hezitojnë të mbështesin klubet e Katarit dhe futbollin me lojtarët dhe yjet më të mirë në botë, duke theksuar se Katari, pas organizimit të Kupës së Botës 2022, tani ka një status të madh në mesin e shumicës së yjeve të futbollit botëror.
Z. Abdullah Al-Mulla konfirmoi se mezi presin që ekipi i futbollit të jetë në maksimumin e tij në periudhën e ardhshme për të kënaqur tifozët e Al-Ahly, duke treguar se në drejtimin e klubit ata gjithmonë përpiqen të përmbushin ambiciet e Al-Ahly. tifozët dhe t’i kënaqë ata me rezultatet më të mira dhe të ktheheni në pozicionin e Al-Ahly-t në hartën e futbollit të Katarit dhe se kjo do të arrihet në dritën e punës së vazhdueshme, të cilën të gjithë në klub e bëjnë dhe mbështesin tifozët e Al-Ahly.
Z. Abdullah Al-Mulla falënderoi përgjegjësit e sportit në Katar për mbështetjen e madhe për klubet në përgjithësi dhe klubin Al-Ahly në veçanti, duke theksuar se transferimi i Draxler nga Paris Saint-Germain vjen si vazhdimësi e mbështetjes së madhe. ofrohet nga futbolli i Katarit dhe avancimi i tij për më shumë arritje, duke i uruar lojtarit suksese për t’u përshtatur me ekipin dhe arrin suksesin e dëshiruar.
Presidenti i klubit Al-Ahly shprehu besimin e tij të madh në aftësinë e lojtarëve të skuadrës dhe stafit teknik për të arritur rezultatet më të mira në periudhën e ardhshme në praninë e lojtarëve të rinj dhe elementëve të dalluar si Draxler, duke u bërë thirrje tifozëve të Al-Ahly për të inkurajuar dhe mbështetur klubin e tyre për rezultate të mira, duke vënë në dukje se humbja e klubit prej tre ndeshjesh nuk do të thotë fundi i sezonit dhe ende sezoni është i gjatë.

Nga ana e tij, Julian Draxler u shpreh i lumtur që iu bashkua grupit të yjeve në Ligën e Katarit dhe tha se Katari ka një reputacion të madh në sport në përgjithësi dhe në futboll në veçanti, duke treguar se nuk ka hezituar të kalojë te klubi Al-Ahly.

Lojtari konfirmoi se erdhi për të luajtur në Al-Ahly dhe për të dhënë maksimumin për skuadrën, duke marrë parasysh pritjen e ngrohtë që iu bë dhe mirëpritjen e madhe nga familja e klubit, e udhëhequr nga presidenti i klubit, z. Abdullah Al-Mulla, si një nxitje e mirë për të që do ta shtyjë të bëjë një paraqitje të spikatur me ekipin.
Lojtari theksoi se është gjithmonë në kërkim të shtimit të cilësisë në çdo skuadër ku luan dhe do të bëjë të gjitha përpjekjet për të qenë një profesionist që të performojë në nivelin që pritet prej tij.
Lojtari falënderoi drejtuesit e klubit Al-Ahly, duke shpresuar se do t’i përmbushte pritshmëritë e tyre dhe të tifozëve të Al-Ahly, duke theksuar se ai dinte shumë për klubin Al-Ahly si klubi më prestigjioz dhe më i vjetër i Katarit, dhe ai do të punojë që të jetë një shtesë artistike për të.
Ceremonia e nënshkrimit të kontratës së bashkimit të Draxler me Klubin Al-Ahly u ndoq nga z. Arif Abdul Rahman Al-Abdullah, menaxheri i përgjithshëm i klubit, kapiteni Abdullah Jassim, drejtori sportiv, z. Nasser Bouhoud, drejtori i marketingut të klubit dhe ekipi stafi teknik i drejtuar nga trajneri Khaled Taj dhe ndihmësi i tij Ivan, një grup tifozësh të klubit Al-Ahly dhe stafi administrativ.