Menaxhmenti i klubit Al-Ettifaq, i kryesuar nga z.Samer Al-Meshal, ka rekrutuar mesfushorin xhamajkan Demarai Grey (1996) i ardhur nga klubi anglez Everton për 9.4 milionë euro.

Ceremonia e nënshkrimit të kontratës për 4 sezone të Greit u zhvillua në rezidencën e klubit  dhe ai do të mbërrijë në Dammam pasi të përfundojë pjesëmarrjen me kombëtaren e Xhamajkës.

Vlen të përmendet se Grey, i lindur në vitin 1996, ka punuar për klubin anglez Birmingham deri në sezonin 2014/15, më pas ai u transferua në Leicester City në sezonin 2015/16, gjë që ndihmoi në fitimin e Premierligës angleze në sezonin 2016/17. Më pas Grey u transferua në Ligën Gjermane nëpërmjet Leverkusenit në sezonin 2020/21, përpara se të kthehej sërish në Premier Ligën angleze përmes Evertonit në sezonin 2021/22.

Vlen të përmendet se Grey aktualisht përfaqëson kombëtaren e Xhamajkës, ndërsa më parë ka përfaqësuar kombëtaren U-21 të Anglisë.