Mbrojtësi spanjoll Aymeric Laporte (1994) është larguar nga Manchester City për t’iu bashkuar skuadrës së Ligës Pro Saudite Al Nassr në një marrëveshje me vlerë 27.5 milionë euro (23.6 milionë stërlina ).

Ai ka firmosur një kontratë trevjeçare deri në 30 qershor 2026 dhe do të mbajë fanellën me numrin 27.

Ai është lojtari më i fundit i profilit të lartë që kaloi te Al Nassr, duke iu bashkuar Cristiano Ronaldos, Sadio Mane, Marcelo Brozovic, Alex Telles dhe Seko Fofana në klub.

Ata janë një nga katër klubet Saudite Pro League që do të merren nga Fondi i Investimeve Publike të Arabisë Saudite (PIF) në qershor, të tjerët janë Al-Ittihad, Al-Hilal dhe Al-Ahli.

Muajin e kaluar, ish-bashkëlojtari i Laportes në City, Riyad Mahrez iu bashkua Al-Ahli në një marrëveshje me vlerë deri në 30 milionë funte, ndërsa Karim Benzema, N’Golo Kante, Ruben Neves dhe Neymar janë mes futbollistëve të tjerë që do të transferohen në Arabinë Saudite këtë verë.