Pas lajmeve social, këtu është edhe rikthimi zyrtar i Alexis Sanchez (1988) te Inter pas vitit në Olympique Marseille.

Më poshtë është njoftimi për shtyp i klubit zikaltër, me kilianin që ka nënshkruar kontratë njëvjeçare për 2.8 milionë euro neto (5.3 milionë euro bruto) plus bonuse.

“Sulmuesi kilian ka nënshkruar kontratë me Nerazzurrët deri më 30 qershor 2024.

109 paraqitje, 20 gola të shënuar dhe 3 trofe të fituar për Nerazzurrët. Numërimi mund të rifillojë zyrtarisht: Alexis Alejandro Sánchez kthehet për të veshur fanellën e Interit.

I lindur në Tocopilla, Kili, më 19 dhjetor 1988, Alexis filloi karrierën e tij në Cobreloa, ekipi i vendit të tij. Paraqitjet e tij bien në sy nga të brendshmit të cilët i vendosin menjëherë pseudonimin që do të mbajë me vete gjatë gjithë karrierës: Niño Maravilla. Mantra e tij përshkruhet me këto fjalë: mahniti ata që e shikojnë dhe krenohen me të.

Karriera e tij së shpejti do ta çojë në Itali, drejt Udines. Megjithatë, Bianconerët fillimisht e huazuan atë te Colo-Colo dhe River Plate. Këto janë faza të rëndësishme për Alexisin: ai fiton dy kampionate radhazi në dy shtete të ndryshme. Debutimi i tij për klubin Friulian u zhvillua në verën e vitit 2008. Në tre sezone ai shënoi 20 gola, duke shfaqur performanca të nivelit të lartë që e shenjtëruan atë si një nga talentet më të kristaltë në futbollin botëror.

Karriera e tij filloi përfundimisht në vitin 2011 kur nënshkroi me Barcelonën. Në tre sezone me blaugranat ai fitoi 6 trofe, përfshirë Kupën e Botës për Klube.Dëshira e tij për të mahnitur botën vazhdoi: në sezonin 2014-15 ai zbarkoi në Premier League, duke u martuar me Arsenalin. Në katër sezone me Gunners ai shënoi 80 gola, duke përmirësuar serinë e golave ​​dhe duke demonstruar gjithnjë e më shumë lidershipin e tij.

Në 2015 dhe 2016 ai e tërhoqi Kilin drejt fitores historike të dy Copa Americas radhazi, të dyja kundër Argjentinës, duke lënë gjurmë të pashlyeshme sidomos në të parën, me penalltinë vendimtare të shënuar.

Në vitin 2018 ai u transferua te Manchester United: dy sezone me Djajtë e Kuq, përpara se të bashkohej me Interin në 2019.

Aventura e tij me fanellën e Interit hapet pikërisht kundër ish-skuadrës së tij, Udinese. Kundër Sampdorias ai gjeti të parin nga 20 golat që do të shënojë në tre sezonet me Nerazzurrët, gjatë të cilave do të grumbullojë 109 paraqitje.

Alexis kontribuon në triumfin në ligë në 2021: 7 gola që ndihmojnë Interin të fitojë Scudetton numër 19 në historinë e Nerazzurrëve. Në sezonin e ardhshëm ai fitoi Kupën e Italisë dhe Supecoppa-n e Italisë, duke e dhuruar këtë trofe me një gol të fundit në kohën shtesë kundër Juventusit.

Sezonin e kaluar Alexis veshi fanellën e Marsejës: 44 paraqitje dhe 18 gola në Francë. Një tjetër kampionat i eksploruar, i gjashti i karrierës së tij, përpara se të kthehej sërish në Itali për të veshur Nerazzurrët. Udhëtimi i El Niños fillon përsëri nga Milano, fillon përsëri nga Interi”.