Thorgan Hazard është një lojtart I Anderlechtit. Mesfushori sulmues belg transferohet për 4 milionë euro nga Borussia Dortmund, duke nënshkruar një kontratë 3-vjecare.

47 paraqitje për kombëtaren belge. Magjizon në klube si Chelsea FC, Borussia Dortmund, Borussia Mönchengladbach dhe PSV. Këpuca e Artë e vitit 2013. Dhe tani zyrtarisht nënshkrimi i fundit veror i Royal Sporting Club Anderlecht.

Thorgan Hazard e filloi karrierën e tij në Stade Brainois dhe AFC Tubize përpara se të nënshkruante kontratën e tij të parë profesionale me skuadrën franceze Lens në moshën 14-vjeçare. Në verën e vitit 2012, ai iu bashkua Chelsea FC. Klubi londinez e huazoi atë te Zulte Waregem për dy sezone, ku i dyti më i madhi i vëllezërve Hazard shfaqi formën e tij të shkëlqyer. Në dy sezone, Thorgan shënoi 21 gola dhe dha 27 asistime. Paraqitjet e tij të shkëlqyera i dhanë atij Këpucën e Artë 2013 për lojtarin më të mirë në ligën belge.

Belgu më pas nisi një aventurë nëntëvjeçare në Gjermani. Te Borussia Mönchengladbach, Thorgan shënoi 44 gola dhe 44 asistime. Në vitin 2019, ai bëri një transferim të mirë te Borussia Dortmund, ku fitoi Kupën e Gjermanisë dhe Superkupën e Gjermanisë. I huazuar te PSV sezonin e kaluar, Thorgan shënoi golin vendimtar të barazimit që i dha skuadrës Eindhoven fitoren e kupës.

Si një Djall i Kuq, Thorgan ka 47 ndeshje në emër të tij. Ai luajti në Kupën e Botës 2018, Euro 2020 – në të cilën udhëhoqi Djajtë e Kuq në çerekfinale me një gol mahnitës kundër Portugalisë – dhe Kupën e Botës 2022, ndër të tjera.

CEO i Sports Jesper Fredberg:

“Ne kemi ambicie të mëdha për të ardhmen. Sjellja e Thorgan Hazard këtu është një tjetër dëshmi e kësaj. Thorgan është belg, me përvojë dhe i përshtatet profilit që ne kërkonim: ai është teknikisht i aftë, sulmues dhe megjithatë ka edhe atë aspekt fizik dhe agresiv në lojën e tij. Mbi të gjitha ai është ende jashtëzakonisht i uritur për të arritur sukses me ne. Ne mezi presim të ndërtojmë të ardhmen së bashku me këtë skuadër.”

Thorgan Hazard:

“Jam shumë i lumtur që nënshkruaj për Anderlechtin. Gjithashtu ndjeva dëshirën për t’u kthyer në Belgjikë me familjen time. Kam ndjekur nga afër zhvillimet në klub gjatë gjithë verës dhe më ka bërë përshtypje merkato, cilësia e skuadrës dhe projekti i Unë me të vërtetë doja të isha pjesë e tij dhe mezi pres të njoh të gjithë dhe të rizbuloj ligën belge.”