Portieri ndërkombëtar spanjoll David Raya (1995) i është bashkuar Arsenalit nga Brentford në një huazim për një sezon për 3 milionë stërlina 3.4 milionë euro) me të drejtë blerjeje për 27 milionë stërlina (30 milionë euro).

David do të veshë fanellën me numrin 22 te Arsenali.

27-vjeçari ka qenë pjesë e pandarë e skuadrës së bletëve sezonet e fundit dhe ka luajtur në të 38 ndeshjet e tyre në Premier League sezonin e kaluar.

I lindur në Barcelonë, David erdhi në Angli në moshën 16-vjeçare kur nënshkroi për Blackburn Rovers si lojtar i akademisë. Një huazim afatshkurtër në Southport në Ligën Kombëtare, promovimi në Championship me Rovers dhe 108 paraqitje më vonë, e pa Davidin të largohej nga Lancashire për në Londrën perëndimore në korrik 2019.

Ai ka vazhduar të bëjë 161 paraqitje në të gjitha garat për skuadrën e Thomas Frank dhe sezoni i tij i parë për Brentford përfundoi me shfaqjet e tij duke u shpërblyer me Doreza e Artë EFL dhe duke humbur për pak promovimin në Premier League. Atij nuk iu desh të priste shumë për të luajtur në nivelin më të lartë të futbollit anglez, kur sezonin e ardhshëm David luajti një rol kyç teksa Brentford mundi Swansea City në finalen e play-off-it të Kampionatit 2021 për të siguruar promovimin.

Viti i kaluar erdhi me sukses të madh për Davidin në skenën ndërkombëtare; ai u thirr për të përfaqësuar Spanjën në mars 2022, duke bërë debutimin e tij në një fitore 2-1 kundër Shqipërisë. David më pas u zgjodh për skuadrën e Spanjës në Kupën e Botës 2022. Fundi i sezonit 2022/23 e pa Davidin të fitonte argjendin me vendin e tij, kur Spanja mundi Kroacinë në penallti për të fituar Ligën e Kombeve të UEFA-s 2023.

Drejtori sportiv Edu tha:
Ne e mirëpresim Davidin tek ne në një huazim një sezon nga Brentford. David është një portier me cilësi të lartë, i cili ka performuar vazhdimisht në një nivel të lartë me Brentford në Premier League. Me Davidin që na bashkohet, ne po i shtojmë cilësi dhe thellësi skuadrës sonë në mënyrë që të mund të performojmë në nivelin më të lartë të mundshëm në të gjitha garat.”

David Raya u shpreh shumë i lumtur për këtë transferim.
“Unë jam mbi hënë që të jem në gjendje të marr këtë sfidë në karrierën time dhe të bëj hapin lart. Jam shumë i emocionuar që do të vazhdoj dhe të shoh se si do të përfundojë sezoni. Unë fola me shefin dhe ai më tregoi vlerat e asaj që është Arsenali. Mënyra se si po shkon klubi, po rritet edhe më shumë, kështu që është një sfidë e bukur për t’u marrë dhe nuk mund të thosha jo.  
E kam parë shumë Arsenalin për shumë vite dhe që kur erdhi Mikel ai ka bërë një ndryshim masiv në stilin e lojës dhe në klub. Mënyra se si skuadra luan nga prapavija, të qenit i sigurt dhe marrja e topit te skuadra tjetër është gjëja kryesore pse unë përshtatem në ekip. Do të përpiqem të ndihmoj sa më shumë që të jetë e mundur dhe do të shohim se çfarë do të ndodhë.”, – tha David pasi firmosi me stilolaps mbi letër.