Arturo Vidal (1987) është zyrtarisht një lojtar i ri i Interit. Kjo u komunikua nga vetë klubi Nerazzurri me një shënim të botuar në kanalet e tij sociale:

Arturo Vidal është zyrtarisht një lojtar i ri i Interit. Mesfushori kilian kalon te Nerazzurri përgjithmonë nga Futbol Club Barcelona“, thuhet në deklaratë.

Duke përfunduar jashtë të projektit të ri të Ronald Koeman për blaugranat, mesfushori i lindur në vitin 1987 gjeti një marrëveshje për t’i dhënë fund aventurës së tij në Barcelonë një vit më herët se skadimi i kontratës (2021).

Për të lehtësuar marrëveshjen, ishte vendimi i Interit, që  do t’i paguajë katalanasve kompensim prej 1 milion eurosh në formën e një bonusi dhe të lidhur me arritjen e disa qëllimeve sportive.

Vidal, i cili arriti në Milano të Dielën në mbrëmje, iu nënshtrua ekzaminimeve mjekësore së pari në Coni dhe më pas në Humanitas të hënën dhe më pas nënshkroi një kontratë tre-vjeçare me Nerazzurrët (me mundësinë e largimit nga klubi pas dy sezonesh).

Arturo Vidal do të mbajë fanellën zikaltër me numrin 22.

Mesfushori kilian, pra, të punojë me Antonio Conten, trajneri që e donte fort te Interi, pas përvojës së tij të suksesshme së bashku te Juventusi.