Francezi Clément Lenglet (1995) u regjistrua në Bodymoor Heath për të përfunduar një lëvizje huazimi falas te Aston Villa nga Barcelona.

Reprezentuesi francez vjen me një origjinë të fortë evropiane dhe përvojë në Premier League pasi e kaloi sezonin e kaluar në Tottenham Hotspur.

Dhe mbrojtësi do të ketë fanellën nr.17 gjatë kohës së tij si Villan.

Nënshkrimi i ri, Clément Lenglet, ka shprehur kënaqësinë e tij për transferimin e huazuar te Aston Villa.

Qendërmbrojtësi francez, 28-vjeç, ka vënë dorën e fundit në kalimin e tij në midlands, subjekt i një aplikimi të suksesshëm për vizë.

Dhe Lenglet, në intervistën e tij të parë me VillaTV, foli për lumturinë dhe entuziazmin e tij që iu bashkua klubit.

“Jam shumë, shumë i lumtur që jam këtu! Është një kënaqësi e vërtetë.
Kam luajtur kundër skuadrës vitin e kaluar me Tottenhamin dhe ishte vërtet shumë e vështirë të luaja kundër Aston Villas.
Kam folur me menaxherin dhe Monchin gjatë verës dhe jam shumë i emocionuar që jam këtu.
Jam shumë i lumtur që ndaj një vit me klubin.” , – ishin fjalët e para të tij.

Lenglet e filloi karrierën e tij në Francën e tij të lindjes me AS Nancy përpara se t’i bashkohej Sevillas në janar 2017, vetëm shtatë muaj pasi Unai Emery u largua nga skuadra spanjolle.

Ai kaloi 18 muaj në Sevilje dhe bëri përshtypje të përshtatshme përpara se Barcelona të vinte në telefon vitin e ardhshëm.

Lenglet ka fituar La Ligën, Kupën e Mbretit dhe Superkupën e Spanjës gjatë kohës së tij në Nou Camp.

Dhe ai fitoi përvojë vendimtare në Premier League sezonin e kaluar pasi e kaloi 2022/23 në huazim te Tottenham Hotspur.

I pyetur nëse puna nën trajnerin e Villa Emery ishte një arsye e madhe pas vendimit të tij për t’u bashkuar me Villa, Lenglet u përgjigj:
“Po.
Ishte e rëndësishme për mua të shkoja në një klub me një trajner të rëndësishëm.
Dhe ne mund të shohim që kur ai filloi me Aston Villa, skuadra po kalon në nivelin e lartë dhe të lartë.
Pra, unë jam shumë, shumë i lumtur që jam këtu dhe për të konkurruar për të me ekipin.”

Duke folur për VillaTV, Lenglet zbulon se tashmë ka shumë fytyra të njohura brenda dhomës së zhveshjes së Villa, duke përfshirë bashkatdhetarët Moussa Diaby, Lucas Digne dhe Boubacar Kamara.

Francezi thotë se është “gati dhe entuziast” për t’u rikthyer në Premier League.

Ai gjithashtu ndan emocionet e tij për të luajtur në Evropë me Villa dhe duke luajtur para mbështetësve të klubit në Villa Park, pasi kishte luajtur në fitoren tonë 2-1 në shtëpi ndaj Spurs në maj.

Dhe kur u pyet se çfarë cilësish do të ndihmojë të sjellë në ekip, Lenglet shpreson të shtojë përvojën e tij të fituar për klubin dhe vendin, si dhe karakterin e tij të palodhur dhe optimist.

Kam përvojë në një nivel të lartë sepse kam luajtur për Sevillan, Barcelonën, Tottenhamin. Pra, unë kam përvojë në atë nivel.
Do të përpiqem të sjell pozitivitet, buzëqeshjen time dhe punën e palodhur sepse mendoj se mund ta ndihmoj skuadrën në këtë aspekt.” , – tha ai.