Negociatat e gjata mes Milanit dhe Atalantës për Charles De Ketelaere (2001) më në fund ka pasur fundin e saj të lumtur dhe tashmë zyrtar.

Pas vetëm një sezoni, mesfushori sulmues belg udhëton drejt Bergamos ku kalon me formulën e huazimit 3 milionë eurosh me të drejtë blerjeje për 23 milionë euro, ku i shtohen 4 milionë euro bonuse dhe 10% e rishitjes së ardhshme.

Në rast shlyerje, atij do t’i jepet një kontratë katërvjeçare, ndërsa rroga aktuale prej 2.7 milionë euro do të paguhet e plotë nga Atalanta.

NJOFTIMI PËR SHTYP I AC MILANIT – “AC Milan njofton se ka shitur përkohësisht, deri më 30 qershor 2024 dhe me të drejtën e opsionit për blerjen përfundimtare, paraqitjet sportive të Charles De Ketelaere në Atalanta B.C.. Klubi Rossonerët i uron Charles kënaqësitë më të mira për sezonin e ardhshëm sportiv.

NJOFTIMI PËR SHTYP I ATALANTA BERGAMASCA CALCIOS: – “Charles De Ketelaere është për Nerazzurrët! 22-vjeçari belg vjen në Atalanta në formë huazimi me të drejtë blerjeje. Atalanta BC njofton se ka fituar në mënyrë të përkohshme nga AC Milan – me opsionin për të blerë për blerjen përfundimtare – të drejtën e paraqitjeve sportive të futbollistit Charles De Ketelaere, i cili ka zgjedhur numrin 17 si numrin e fanellës.”