Atalanta BC njofton se ka blerë nga Spezia Calcio – në mënyrë të përkohshme deri më 30 qershor 2024 për 2.5 milionë euro , me të drejtë opsioni për blerjen përfundimtare për 8.5 milionë euro të tjera- shfaqjet sportive të futbollistit Emil Alfons Holm (2000), suedezit që luan me këmbë të djathtë.

Mbrojtësi i krahut që zgjodhi numrin 3 si numrin e fanellës.

Sezonin e kaluar, i pari në Itali dhe në Serinë A, ai bëri gjithsej 20 paraqitje në ligë (me 1 gol dhe 2 asistime) për Spezian, duke u përdorur edhe në 3 ndeshje të Kupës së Italisë.

I lindur në Göteborg më 13 maj 2000, ai hodhi hapat e tij të parë si futbollist në klubin amator të Annebergs IF, dhe më pas kaloi në ekipet e të rinjve të IFK Göteborg, me të cilin nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale.

Ai bëri debutimin e tij në ekipin e parë në vetëm 19 vjeç, ndërsa goli i tij i parë daton më 8 nëntor 2020. Me IFK Göteborg ai ka gjithsej 42 paraqitje, duke shënuar 2 gola dhe duke dhënë 5 asistime.

Në janar 2021 ai zbarkoi në ligën më të mirë daneze me SönderjyskE, me të cilin luajti 44 ndeshje deri në fund të sezonit 2021-2022, i shtuar me 8 gola dhe 3 asistime. Pas transferimit në Itali, te Spezia, e cila në fakt e kishte blerë tashmë në fund të gushtit 2021 dhe më pas e kishte lënë për një sezon si huazim te vetë SönderjyskE.

Holm deri më tani ka luajtur 2 ndeshje në kombëtaren suedeze pasi ka luajtur 9 ndeshje duke shënuar 2 gola, me ekipin U21.