FC Augsburg dhe klubi anglez i Premierligës Tottenham Hotspur kanë rënë dakord të huazojnë mbrojtësin anglez Japhet Tanganga (1999).

Qendërmbrojtësi transferohet te Lech në formë huazimi deri në fund të sezonit dhe FC Augsburg ka siguruar gjithashtu një opsion blerjeje.

“Unë me të vërtetë po pres me padurim mundësinë për të luajtur në Bundesligë për FC Augsburg. Bundesliga tani gëzon një reputacion shumë të mirë në Angli, kjo është arsyeja pse gjithnjë e më shumë lojtarë nga Premier League po ecin këtë rrugë. Tani dua të ndihmoj FCA-në të arrijë qëllimet e saj dhe të provoj veten në një mjedis që është i ri për mua”, – tha Japhet Tanganga.

Japhet është një mbrojtës shumë i stërvitur dhe fleksibël, i cili karakterizohet nga fiziku dhe forca e tij në goditje. Me Japhet, ekipi ynë po merr një lojtar me përvojë në nivelin më të lartë, i cili duhet të vazhdojë të zhvillohet në FCA. Me cilësitë e tij, ai do t’i japë ekipit tonë më shumë opsione në mbrojtje”, – tha drejtori sportiv i FCA, Marinko Jurendic.

24-vjeçari vjen nga departamenti i të rinjve të Tottenham Hotspur dhe u thirr në skuadrën profesionale në vitin 2020. Në total ka luajtur 27 ndeshje në Premier League dhe 41 ndeshje në Premier League 2. Gjithashtu ka bërë tetë paraqitje në Kupën e Evropës. Ai ka luajtur në të gjitha ekipet e të rinjve të Anglisë që nga U16.

Japhet Tanganga do të veshë fanellën me numër 39 për FC Augsburg.