Portieri i Interit të Milanos, Andrei Ionut Radu është huazur te Auxerre në Ligue 1 për 6 muajt e ardhshëm pa të drejtën e blerjes.

Rumuni do të veshë fanellën me numrin 1.

I lindur në 1997 në Bukuresht, Rumani, Andrei Ionut Radu u konsiderua shpejt një shpresëdhënës në pozicionin e tij.  Ai nënshkroi për Interin në moshën 16-vjeçare dhe bëri paraqitjet e tij të para me ekipin profesionist tre vjet më vonë.

Reprezentuesi rumun në mesin e të rinjve ku ai arriti në gjysmëfinale të Euro Espoir në 2019, ai vazhdon të përparojë dhe aktualisht ka dy përzgjedhje me kombëtaren.

Me përvojën e tij në huazim në Itali, e fundit në Cremonese që nga fillimi i sezonit, portieri 1.88 m do t’i bashkohet AJA-s për 6 muajt e ardhshëm.