Bayer 04 Leverkusen ka nënshkruar me mbrojtësin e gjithanshëm Josip Stanisic (2000) nga Bayern Munich.

Lojtari i kombëtares kroate ndryshon nga kampionët gjermanë të futbollit në formë huazimi për një vit.

“Josip Stanisic tashmë ka shumë përvojë në Bundesligë dhe Champions League, ai është teknikisht i fortë, inteligjent, i ka të dyja këmbët dhe mund të luajë në disa pozicione mbrojtëse. Me angazhimin e Josipit, konkurrenca në skuadrën tonë do të intensifikohet sërish. Ai është një lojtar shumë ambicioz që do të vazhdojë të përmirësojë cilësinë e skuadrës”. tha drejtori sportiv i Bayer 04, Simon Rolfes, duke përshkruar aftësitë e ndryshme të pjesëmarrësit në Kupën e Botës.

“Kalimi në Leverkusen ofron një perspektivë shumë tërheqëse. Skuadra është e mbushur me lojtarë të mirë dhe bisedat e mia me klubin më kanë dhënë një motivim të madh. Këtu keni ide të qarta dhe një mjedis të jashtëzakonshëm. Unë me të vërtetë pres me padurim, për mua ata ishin një nga skuadrat më emocionuese në Bundesligë sezonin e kaluar.” , tha Josip për Werkself TV.